• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/fenatik01/

Deneyler-Etkinlikler

DÜNYA'NIN EKSEN EĞİKLİĞİ İÇİN GÜZEL BİR ETKİNLİK

Nelere ihtiyacımız var?

·    3 adet büyük çivi

·    1 adet çivi çakabileceğimiz düz tahta parçası

·    1 adet çekiç

Ne yapıyoruz?

İlk olarak 21 Mart’ta, güneş ışınlarının yeryüzüne en dik açıyla geldiği yerel saatle 12.00’de yatay bir zemine yerleştirilmiş tahta bir plaka üzerine dik bir çivi (referans çivisi) çakalım.

     
Daha sonra aynı tahtaya, güneş ışınlarının geliş doğrultusuna yönelecek şekilde (öyle ki çivinin gölgesi oluşmasın) ikinci bir çivi çakalım.


Son olarak 21 Haziran’da, güneş ışınlarının yeryüzüne en dik açıyla geldiği yerel saatle 13.00’te (ileri saat uygulaması nedeniyle 12.00 yerine 13.00’te) üçüncü bir çiviyi yine güneş ışınlarının geliş doğrultusuna yönelecek şekilde (öyle ki çivinin gölgesi oluşmasın) tahtaya çakalım.21 Mart ve 21 Haziran tarihlerinde tahtaya çakılan çivilerin arasındaki açının ölçülmesi

21 Mart ve 21 Haziran’da çaktığımız bu iki çivinin arasındaki açı Dünya’nın eksen eğikliğinin değeridir. Biz bu değeri 22,8° olarak ölçtük.

KAYNAK : 

http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/dunyanin-eksen-egikligini-nasil-olcebilirizBağ kırılımı ve Bağ oluşumu Etkinliği

            = 

   2H20                +                 O2         =      2H20

Bağ kırılımı        +            Bağ kırılımı   =      Bağ oluşumuMarshmellow ile bağ kırılımı ve bağ oluşumu :))Element İsim ve Sembol Etkinliği-1


Malzemeler

- Bardaklar
- Dil çubukları

Etkinlik

-Dil çubuklarına element isimleri yazılır.
-Bardak üzerine ise element sembolleri yazılır.
-Masanın bir ucuna bardaklar diğer ucuna ise çubuklar koyulur.
-Eşleştirme yapılır ( bireysel veya grup)


         

                                

Element İsim ve Sembol Etkinliği-2

Malzemeler

- Bardaklar

Etkinlik

-İki bardak alınır , birincisine element adı yazılır ve delik açılır.
-İçine konulan bardağa 4 adet farklı sembol yazılır.
-İçteki bardağı çevirerek sembol eşletirilir.                          

Oyunun Sorusu ( Burhan Boztaş imzalı )Asit-Baz ve Fenolftalein

Malzemeler

-Laksofenol ( Müshil İlacı )
-Sirke
-Süt
-Amonyaklı temizleyici

Yapılış aşaması

1) Laksofenol tablet bir miktar suda çözünür.
2) Üç ayrı kaba sirke-süt ve amonyaklı temizleyici konulur.
3) Laksofenol çözeltisi ( fenolftalein)
4) Süt ve sirkede renk değişimi olmazken , amonyaklı temizleyici beyazdan mora döner.

Sonuç : Fenolftalein bazlar ile mor-pembe renk alırken , asitler ile renk değişimi olmaz.5.sınıf 2.
üniteye girerken yapılacak birdeney.


"Ellerini sık sık yıkamalısın.''  
Ama neden?Malzemeler


3 dilim ekmek
​3 tane açılıp kapanabilir saklama torbaları

Öncelikle poşetleri kirli, temiz ve kontrol grubu olarak etiketleyin. Kirli olan torbaya koyacağınız ekmeğe evdeki herkes dokunsun. Dokunan herkes ellerini yıkasın ve diğer dilime dokunsun. Bunu da temiz olarak etiketlediğiniz torbaya koyun. Son kalan dilimi kimseye dokundurmadan kontrol olarak etiketlediğiniz torbaya koyun. Hazırladığınız bu paketleri serin ve kuru bir yerde muhafaza edin. Günlük olarak kontrol ettiğinizde ekmeklerdeki oluşan küfün yoğunluğu neden ellerimizi yıkamamız gerektiğini onlara gösterecektir!


5.sınıf Bitkiler ile çalışma


Bitkiler nasıl nefes alır?

Solunum olayını gözle göremeyiz, fakat çocukların zihninde bir şema oluşturmak için bu deneyi yapabilirsiniz. Bu deneyde esas olarak karbondioksit/oksijen değişimini gözlemleyeceğiz.

Malzemeler

 • Geniş cam kase
 • ​Bir yaprak

Ilık suyu geniş bir kaba doldurun. Yaprağı da kaba yerleştirin. Yaprağın üzerine yaprağı suyun içinde tutacak bir cisim koyabilirsiniz. Sonra kaseyi güneşli bir yere koyun. Fotosentez ve terleme olaylarının sonucunda birkaç saat sonra yaprakların üzerinde oluşan baloncukları görebilirsiniz.Bu olayı çocuklar havuza veya denize nefeslerini tutup daldıklarında ağızlarından çıkan baloncukların soluk verme olayı gibi olduğuyla özdeşleştirerek anlatabilirsiniz.


7.sınıf Yer Çekimi ile ilgili etkinlik

Yerçekimini nasıl gözlemleyebiliriz?

Yerçekimini açıklayabilmek için masanızın kenarlarına resim kağıtları yapıştırarak çocuğunuzun sulu boya yapmasını söyleyebilirsiniz. Yaptığı resimde boyalar yere doğru akarken yerçekimi kuvvetinin olduğunu bu nedenle boyasının aktığını anlatabilirsiniz. Böylece sulu boyayla bu olayı gözlemlemiş olacaktır.

Gemiler neden batmaz?

Suyun kaldırma kuvveti olması yetmez!

Malzemeler

 • 2 portakal (1 soyulmuş, 1 soyulmamış)
 • ​İçi su dolu şişe 

Soyulmuş ve soyulmamış portakalları şişeye atın. Soyulmuş olan dibe çökerken kabuklu olan yüzeyde kalacaktır. Kabuklu olanda hava boşluğu daha çok olduğu için yoğunluğu daha azdır. Bu nedenle yüzeyde kalır. Gemiler de bu şekilde yoğunluklarını azaltarak yüzeyde kalırlar.

Yapraklar neden renk değiştirir?

Bazı yapraklar hep aynı renkte kalırlar. Ama bazıları...

Malzemeler

 • 3 yaprak (aynı ağaçtan)
 • Tuvalet ispirtosu
 • Kavanoz
 • Plastik poşet
 • Kağıt kahve filtresi
 • ​Küçük kase

Çocuğunuz yaprakları parçalayıp kavanoza yerleştirsin. Yaprakların üzerini kapatacak kadar ispirto dökün. İspirto yeşil rengi alana kadar yapraklarla birlikte iyice karıştırın. Kavanozu kasenin içine yerleştirip, kaseye sıcak su dökün. Kavanozun ağzını plastik poşetle kapatın. İçindeki ispirto koyu yeşil rengini alana kadar bekleyin. Yeşil renk aldıktan sonra kavanozun ağzını açın ve kestiğiniz bir miktar kahve filtresi kağıdını ispirtoya batırın. Bir saat kadar beklettiğinizde kahve filtre kağıdınızın baskın olarak sarı ve yeşil renk aldığını görürsünüz. 

Kağınızda baskın olarak çıkan bu yeşil rengi yaprağa klorofil adlı bir maddenin verdiğini açıklayabilirsiniz. Klorofil bitkilerde bol miktarda ve baskın olduğu için kağıdınıza çıkan sarı rengi baskılar. Fakat sonbaharda klorofil miktarı azalır, yapraklar sarı ve tonları renklerde görülebilirler.

Dünya aslında nerdedir?

Tamam biz dünyadayız ama dünya nerede?
Dünyayı ve diğer gezegenleri anlamasını sağlamak için farklı renkte meyve ve sebzelerden yardım alabilirsiniz. Malzemelerinizden güneş sistemi oluşturarak bu soruyu yanıtlayabilirsiniz. Meyveleri de bir bir yedirirsiniz. :)